Recycle Sorunu Yüzünden 14,5 Milyar Dolar Havaya Gidiyor

Ocak 30, 2012 at 6:29 pm Yorum bırakın

Mevsim değişiklikleri,ülkemizde geri dönüşümün yapılmaması, çevre kirliliği ve kaynakların tükenmesi enerji maliyetlerini artırdığı gibi pek çok soruna sebep oluyor.

Recycle yani geri dönüşümün yapılmaması yüzünden, çevre kirliliği oluşması ve kaynakların tükenmesi enerji maliyetlerini artırdığı gibi pek çok soruna sebep oluyor. Bu sorunların en önemlilerinden biri de yalıtımsızlık. Türkiye”de 18 milyon konutun yaklaşık yüzde 90’ı yalıtımsız. Bu yüzden israf edilen enerji ise senede ortalama 14,5 milyar TL’yi buluyor.

Isı yalıtımının başlı başına küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadelede çok önemli bir faktör olduğunu belirten Dow Bina Çözümleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, havaya savrulan 14,5 milyar TL ile 2 milyar 900 milyon fidan dikilerek çevreye büyük bir katkı sunulabileceğini açıkladı. Kurt, ısı yalıtımı sayesinde fosil yakıt tüketiminin dolayısıyla atmosfere salınan sera gazlarının yarı yarıya azaldığını bildirdi.

Dört kişilik bir ailenin minimum aylık gıda harcamasının 890 TL olduğundan yola çıkan Gökhun Kurt, yine israf edilen bu bütçe ile 16 milyon 292 bin ailenin aylık gıda harcamasının karşılanabileceğini vurguladı.Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre ülkede 12 milyon 97 bin kişinin yoksulluk sınırında bulunduğunu aktaran Kurt, bu rakamın göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Tüm binaların ısı yalıtımlı olmasıyla elde edilecek tasarrufun, eğitimsizliğe de çare olabileceğini ifade eden Kurt, yalıtımsızlık sebebiyle boşa harcanan para ile 19 milyon 300 bin öğrencinin senelik okul masrafının karşılanabileceğini aktardı. Gökhun Kurt, tüketicilerin mevcut binalara daha kolay yalıtım yaptırılabilmesi için yalıtım ürünlerindeki Kdv’nin indirilmesi ve devlet destekli, düşük faizli kredilerin temin edilmesini önerdi. Teşviklerin ısı yalıtımı uygulamalarında kaliteyi artıracağını savunan Kurt, bu sayede hem tüketicilerin hem ülkenin hem de çevrenin büyük gelirler elde edeceğini sözlerine ekledi.Gerekli çalışmalar yapılıyo olsa da ülkemizin bu konuda bir hayli gerilerde olması yapılanların yetersiz olduğunu gösteriyor.

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , .

Aromatik Kimya Google Bilim Festivali 2012: Herkesin bir sorusu var.Senin ki ne?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bu sayfayı takip etmek için mail adresinle kaydol

Diğer 627 takipçiye katılın

RSS custom car air fresheners

  • How to become a reseller
    HOW TO BECOME A RESELLER/PARTNER If you are in marketing business, you may thinking about getting more and more customers! Glad to say that we are specialised on wholesale custom printed car air fresheners for years. We are trying to give the best price offers to our customers as you. You may be either a promotional product… How to become a reseller yazısı i […]

RSS Encouraging Quotes

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

%d blogcu bunu beğendi: